E-shop
Domů > Slavné stavby > České Budějovice

České Budějovice

Barokní měšťanský dům

Široká 39, čp. 140, České Budějovice, vnitřní město

Barokní architektura světských budov neměla v Českých Budějovicích vždy jen podobu výstavných měšťanských domů s náročnou plastickou výzdobou fasád a štítů. Barokní architektura světských budov neměla v Českých Budějovicích vždy jen podobu výstavných... zobrazit podrobnosti »

Barokní řadové domky

Česká 46–62, čp. 148–143, České Budějovice, vnitřní město

Na západní straně České ulice, poblíž dominikánského kláštera, se už od středověku nacházela řada drobných měšťanských domků, kterou zničil 8. dubna 1728 mohutný požár. Na západní straně České ulice, poblíž dominikánského kláštera, se už od středověku... zobrazit podrobnosti »

Bazar

Krajinská 31, čp. 230 a Česká 19, čp. 231, České Budějovice, vnitřní město

Klasicistní stavba, prostupující napříč celým blokem, vznikla v polovině 19. století na místě jednoho širokého domu v Krajinské a dvou užších v České ulici. Klasicistní stavba, prostupující napříč celým blokem, vznikla v polovině 19. století na místě jednoho... zobrazit podrobnosti »

Biskupská rezidence

Biskupská 4, čp. 132, České Budějovice, vnitřní město

Budova biskupské rezidence, původních piaristických škol, zaujímá velkou část domovního bloku. Budova biskupské rezidence, původních piaristických škol, zaujímá velkou část domovního bloku. Přesto jde o torzo nedokončeného stavebního záměru. Na místě postupně... zobrazit podrobnosti »

Biskupské gymnázium s kostelem sv. Václava

Skuherského 3, čp. 1274, České Budějovice, Linecké předměstí, Pražské předměstí

Na rohu ulic Kostelní a Skuherského si budějovický měšťan Snopek postavil roku 1844 dům, který pak sloužil jako vychovávací ústav pro chlapce 25. pěšího pluku. Na rohu ulic Kostelní a Skuherského si budějovický měšťan Snopek postavil roku 1844 dům, který pak... zobrazit podrobnosti »

Budějovická spořitelna

Krajinská 15, čp. 248, České Budějovice, vnitřní město

Budějovická spořitelna byla založena městem Českými Budějovicemi v roce 1856 jako první mimopražská spořitelna v Čechách. Budějovická spořitelna byla založena městem Českými Budějovicemi v roce 1856 jako první mimopražská spořitelna v Čechách. Na počátku 20.... zobrazit podrobnosti »

Bývalý hostinec Alžír

Riegrova 25, čp. 1791, České Budějovice, Pražské předměstí

Budovu pozdější hospody postavil v letech 1819–1820 Antonín Pokorný, zpočátku jen jako obytný dům. Budovu pozdější hospody postavil v letech 1819–1820 Antonín Pokorný, zpočátku jen jako obytný dům. Měl být původně přízemní, stejně jako všechny okolní, ale za... zobrazit podrobnosti »

Čermákův dům

náměstí Přemysla Otakara II. 15, čp. 55, České Budějovice, vnitřní město

Za klasicistní fasádou domu uprostřed severní strany náměstí se skrývá dvouposchoďový pozdně gotický městský palác. Za klasicistní fasádou domu uprostřed severní strany náměstí se skrývá dvouposchoďový pozdně gotický městský palác. Objekt je výjimečný nejen... zobrazit podrobnosti »

Černá věž

U Černé věže, České Budějovice, vnitřní město

Černá věž byla vyzdvižena ve třetí čtvrtině 16. století a sdružovala více funkcí: zvonice, strážního bodu a v neposlední řadě měla také reprezentovat hospodářskou moc renesančních Budějovic. Černá věž byla vyzdvižena ve třetí čtvrtině 16. století a sdružovala... zobrazit podrobnosti »